Leczenie Kanałowe (Endodoncja)

Często ból z powodu rozwijającego się zapalenia czy zakażenia miazgi jest ogromny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W tym wypadku środki przeciwbólowe mogą chwilowo załagodzić ból, który będzie jeszcze bardziej się nasilał. Nie zwlekaj i umów się na wizytę u naszego stomatologa, gdy tylko pojawi się odczuwalny dyskomfort.

ENDODONCJA – LECZENIE KANAŁOWE​

Endodoncja to jeden z działów stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Znana jako leczenie kanałowe.

Niezbędnym warunkiem starannie przeprowadzonego leczenia jest odnalezienie wszystkich kanałów w zębie, staranne ich opracowanie oraz szczelne wypełnienie odpowiednim materiałem do samego wierzchołka korzenia.

Endodoncja w Naszej Klinice to pewność bezpieczeństwa, precyzji, skuteczności i trwałości leczenia. 

Leczenie Kanałowe Krok Po Kroku

Po opracowaniu i odkażeniu kanału zęba przystępujemy do jego wypełnienia. W tym celu wykorzystujemy gutaperkę – materiał pochodzenia roślinnego, który po podgrzaniu wykazuje właściwości termoplastyczne. Dodatkową zaletą gutaperki jest fantastyczna biozgodność z tkankami okołowierzchołkowymi, łatwość wprowadzenia do kanału, a także właściwości bakteriobójcze. Wypełnia odgałęzienia kanałów głównych i daje kontrast na zdjęciu RTG.

Wszystkie zabiegi przeprowadzamy
pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem – Dzięki powiększeniu mikroskopu operacyjnego mamy możliwość kontroli każdego etapu leczenia endodontycznego. Jesteśmy w stanie powiększyć pole operacyjne aż do 20X. 

Jest on niezastąpiony w przypadku poznania anatomii kanału zęba jak i sprawdzenia jakości jego opracowania oraz szczelności wypełnienia.

Leczenie Kanałowe

Leczenie Kanałowe – Najczęstszą przyczyną chorób miazgi są bakterie, a ich źródłem – ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, odbudowy protetyczne, chore przyzębie oraz urazy zębów.

Zdarza się, że proces zapalny miazgi rozwija się bezobjawowo i o obecności stanu zapalnego wokół korzenia zęba dowiadujemy się przypadkowo lub w najmniej spodziewanym momencie np. na egzotycznych wakacjach.

Dlatego bardzo ważna jest systematyczna opieka lekarza dentysty oraz wykonanie zleconych przez niego kontrolnych zdjęć rentgenowskich.

Leczenie Kanałowe zęba

Kanał korzeniowy to leczenie korzenia zęba, który został zainfekowany przez bakterie. Zwykle ma to na celu uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Zabieg kanałowy rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia jamy ustnej, po którym następuje wstrzyknięcie środka znieczulającego w ząb i otaczające go tkanki. Dentysta następnie usuwa całą zainfekowaną tkankę i usuwa wszelkie pozostawione bakterie.

 Następnie wypełnią przestrzeń materiałem, który zamknie wszelkie otwory, przez które mogą dostać się bakterie i spowodować kolejną infekcję.

Leczenie Kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg polegający na usunięciu zainfekowanej tkanki nerwowej wewnątrz zęba. Leczenie kanałowe ma na celu uchronienie zęba przed ekstrakcją lub uchronienie sąsiednich zębów przed naruszeniem przez ropniejący wierzchołek korzenia.Najczęstszą przyczyną infekcji jest przedostawanie się bakterii przez pęknięcia w warstwach szkliwa i zębiny zębów, a następnie rozprzestrzenianie się do komory miazgi i zarażanie jej. Infekcja ostatecznie doprowadzi do bólu, obrzęku i utraty funkcji zęba.

Zabiegi endodontyczne można ogólnie sklasyfikować jako leczenie kanałowe lub wydłużanie korony. Zabiegi kanałowe stosuje się w przypadku problemu z tkanką miazgi w zębie, natomiast zabiegi wydłużania korony stosuje się w celu zastąpienia zębów utraconych w wyniku choroby lub urazu.Endodonci to specjaliści dentystyczni, którzy diagnozują, leczą i zarządzają chorobami i urazami zębów oraz ich tkanek podtrzymujących – tkanek, które utrzymują je na miejscu w kości szczęki.

najczęściej zadawane pytania

Pytanie: Czy każdy ząb nadaje się do powtórnego leczenia kanałowego?

Odpowiedź: Jeśli ząb jest bardzo zniszczony i odbudowa protetyczna nie jest możliwa, to powtórne leczenie kanałowe jest niezasadne. Należy rozważyć wtedy usunięcie zęba i uzupełnienie go za pomocą implantu. W tym wypadku to najlepsze rozwiązanie, które daje bardzo trwałe i dużo stabilniejsze efekty leczenia niż próby ratowania bardzo zniszczonych zębów.

Pytanie: Leczenie Kanałowe czy boli?

Odpowiedź: Jeśli ząb jest bardzo zniszczony i odbudowa protetyczna nie jest możliwa, to powtórne leczenie kanałowe jest niezasadne. Należy rozważyć wtedy usunięcie zęba i uzupełnienie go za pomocą implantu. W tym wypadku to najlepsze rozwiązanie, które daje bardzo trwałe i dużo stabilniejsze efekty leczenia niż próby ratowania bardzo zniszczonych zębów

Zęby, które często nie nadają się do leczenia kanałowego to zęby po urazach, zwłaszcza, jeśli szczelina złamania przebiega głęboko poddziąsłowo lub wzdłuż korzenia zęba. W takich przypadkach jedyną formą leczenia jest usunięcie zęba i uzupełnienie go implantem.

Poza leczeniem kanałowym nasza klinika oferuje szeroki wachlarz usług stomatologicznych. Gwarantujemy najlepszą opiekę medyczną, nasz przyjazny personel zadba o twój komfort na każdym kroku leczenia. Zadzwoń już dziś i umów wizytę lub skontaktuj się mailowo.

stomatologia dziecięca